Požádejte pacienta/klienta o vyplnění dotazníku nutričního skóre.
Spočítejte BMI pacienta a v případě zjištění nadváhy či obezity požádejte pacienta/klienta o vyplnění formuláře na rychlé zhodnocení výživy. Zjistíte tak jeho nutriční skóre. Zeptejte se, ve kterých skupinách v potravinové pyramidě měl více a ve kterých měl méně porcí, než je doporučeno. Zeptejte se: „Kde vidíte rezervy ve své výživě? Co si myslíte, že by se dalo zlepšit?“
Podle toho, v jaké věkové kategorii se klient nachází, se zaměříme na konkrétní oblasti:
Pro seniory
- prevence osteoporózy – Na edukační kartičce č.3A „Osteoporóza a rizikové faktory“ vysvětlete, co je osteoporóza, popište její projevy a zeptejte se na výskyt podobných příznaků u pacienta/klienta: „Trápí Vás někdy bolest zad nebo kloubů? Kazí se Vám hodně zuby?“
Hledejte s ním na obrázku u něho přítomné rizikové faktory: „Který z těchto rizikových faktorů se vztahuje na Vás?“ Zdůrazněte potřebu pravidelného zatěžování kostí pohybovou aktivitou k prevenci osteoporózy: „Kombinace pravidelné pohybové aktivity se stravou bohatou na vápník Vám může pomoct předejít častým zlomeninám a shrbené chůzi.“ Na druhé straně edukační kartičky č.3A nabídněte výběr potravin bohatých na vápník. Zeptejte se, které z nich má pacient/klient oblíbené, a projděte si s ním ukázkový jídelníček.
- pitný režim – Zeptejte se: „Kolik sklenic a jakého nápoje denně vypijete?“ Ukažte mu edukační kartičku č.3B „Příjem tekutin během dne“ a doporučte: „měl byste vypít alespoň 7 sklenic po 2 dl denně, doplněných o polévku, ovoce a zeleninu.“
Na druhé straně kartičky jej nechte ukázat, které on sám pije vhodné/nevhodné nápoje. Pokud ukáže jen nevhodné, doporučte vhodné kvůli zdraví a nekárejte jej. Pokud se jedná o pacienta s onemocněním srdce, ledvin, hypertenzí nebo dalších onemocněním spojeným s městnáním tekutin, tato obecná doporučení pro něj neplatí a příjem tekutin se řídí doporučením lékaře ke konkrétnímu onemocnění.
- levná a zdravá strava – na edukační kartičce č.3C „Cukr ukrytý v potravinách“ poukažte na přebytečné množství cukru v různých potravinách: „Půl litru kolového nápoje obsahuje až 14 kostek cukru, stejně jako balíček bonbónů.“ Zdůrazněte důležitost přirozených, chemicky nezpracovaných potravin v jídelníčku (především čerstvé zeleniny a ovoce) s vysvětlením, že přidané jednoduché cukry by měly pokrýt méně, než 10% denního energetického příjmu. Vysvětlete, že jednoduché cukry jsou obsažené i ve třtinovém cukru nebo medu.
Pro střední generaci
- energetický příjem – na edukační kartičce č.3D „Energie v rovnováze“
Vysvětlete: „Energetický příjem se musí rovnat výdeji, pokud si chcete udržet stálou hmotnost.“
Nechte pacienta/klienta vybrat oblíbené aktivity a porovnejte u nich výdej energie.
Zeptejte se: „Které denní jídlo si myslíte, že je u Vás energeticky nejvydatnější?“
Porovnejte s doporučením na edukační kartičce č.3D „Energie v rovnováze“.
- příklady zdravých jídel – Na stejném obrázku (na edukační kartičce č.3D a 3A) použijte vzorový jídelníček jako inspiraci pro klienta na zařazení do jeho kuchyně. Zeptejte se ho na recept na jídlo, prospěšné pro zdraví.
- pitný režim – Zeptejte se: „Kolik sklenic a jakého nápoje denně vypijete?“ Ukažte pacientovi/klientovi edukační kartičku č. 3B „Příjem tekutin během dne“ a doporučte mu: „Je potřeba vypít alespoň 7 sklenic nealkoholického nízkoenergetického nápoje po 2 dcl denně, doplněných o polévku, ovoce a zeleninu.“
Najděte na edukační kartičce č. 3B „Příjem tekutin během dne“, jestli pije vhodné/nevhodné nápoje.
Pro děti a mladistvé
- snídaně – Zeptejte se: „Snídáš/te každý den? Co snídáš/te nejčastěji?“ Zdůrazněte, že snídaně je důležitá proto, aby měl ve škole/školce dost síly a nebyl hned unavený. Přidejte leták se zdravými variantami svačiny.
- prodejní automaty a rychlé občerstvení – riziko obezity – Zeptejte se: „Jak často jíš v stáncích/restauracích s rychlým občerstvením? Co si tam dáváš nejradši? Jak podle tebe vypadá jídlo, které dobře chutná a současně se po něm cítíš dobře, máš dost energie na další hodiny? “
- pitný režim – Zeptejte se: „Kolik sklenic a jakého nápoje denně vypijete?“ Ukažte pacientovi/klientovi edukační kartičku č. 3B „Příjem tekutin během dne“ a doporučte mu: „Je potřeba vypít alespoň 7 sklenic nealkoholického nízkoenergetického nápoje po 2 dl denně, doplněných o polévku, ovoce a zeleninu.“
Najděte na edukační kartičce č. 3B „Příjem tekutin během dne“, jestli pije vhodné/nevhodné nápoje a poukažte na přebytečné množství cukru v různých potravinách: „Půl litru kolového nápoje obsahuje až 14 kostek cukru, stejně jako balíček bonbónů.“
Vysvětlete koncept vyváženého stravování – ukažte edukační kartičku č.3D „Energie v rovnováze“. Použijte pomůcku můj talíř/potravinová pyramida k vysvětlení nutričně vyvážené stravy.
Pro všechny
Použijte edukační kartičku č.3E „Doporučené denní množství soli“ k upozornění na nežádoucí vlivy vysokého příjmu soli v potravě: „Průměrný Čech zkonzumuje denně 3x víc soli než je zdrávo – tedy než doporučuje jako maximum Světová zdravotnická organizace (to je 5 g denně včetně soli skryté v potravinách a té je většina). Pro správné tělesné funkce postačí jen 2 g soli denně. Víte, ve kterých potravinách se ukrývá takzvaná skrytá sůl? Víte, jak snížit příjem soli ve vaší stravě? Zkuste postupovat podle návodu na edukační kartičce č.3E.“
Zapište provedení intervence do vaší dokumentace.